• امروز: 1401/07/15
  • آخرین بروزرسانی: 1401/07/11

دیدار خانواده بزرگ جهاد کشاورزی با آیت الله فلاحتی نماینده معزز ولی فقیه در استان گیلان

صبح دوشنبه بیست و هشتم خردادماه بمناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی مدیران دستگاههای اجرایی و روسای مراکز تحقیقاتی خانواده بزرگ جهاد کشاورزی استان گیلان با نماینده محترم ولی فقیه در استان دیدار نمودند. مهندس شعبان نژاد در طلیعه این دیدار اشاره به تقدیم 85 شهید گلگون کفن از جهاد سازندگی استان گیلان در 8 سال دفاع مقدس نمود و ضمن درود بر روان پاک شهدا و امام شهدا از فرصت بوجود آمده تقدیر و تشکر بعمل آوردند. مهندس شعبان نژاد 27 خرداد را یادآور صدور فرمان معمار کبیر انقلاب مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی دانست که در سال 1379 این نهاد با کشاورزی ادغام و از آن پس جهاد کشاورزی نام گرفت. وی بیان داشت: جهاد کشاورزی نه تنها یک دستگاه اقتصادی بلکه یک دستگاه فرهنگی نیز می باشد و فرهنگ و مدیریت جهادی از این نهاد برخاسته است. رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه کار برای مردم رضایت خداوند را بدنبال دارد خانواده جهاد کشاورزی را خدمتگزار مردم نامیدایشان در پاره ای از سخنان خود اشاره به تشکیل کمیته فرهنگی در بدو تاسیس جهاد سازندگی نمود و اظهار داشت جهادگران اولین کسانی بودند که پیام انقلاب را به روستاها می رسانیدند و این حرکت بار فکری عظیمی داشت. وی با اشاره به اینکه جهاد در حوزه های فرهنگی به موفقیت های خاصی دست یافته است جهاد کشاورزی را تامین کننده غذای 85 میلیون ایرانی برشمرد. وی اشاره به رشادت های جهادگران در نبرد حق علیه باطل طی 8 سال دفاع مقدس نمود و بیان داشت به پاس همین مجاهدت ها بود که سنگرسازان بی سنگر لقب گرفتند. مهندس شعبان نژاد در فراز پایانی سخنان خود امنیت غذایی و توسعه پایدار کشاورزی را دو رسالت مهم جهاد کشاورزی عنوان نمود و گزارش داد استان گیلان علیرغم برخورداری از مساحت کمتر از یک درصد تولیدی بالغ بر 3 میلیون تن با تلاش 600 هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد. رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت 40 درصد برنج کشور، 93 درصد چای کشور و بیش از 90 درصد فندق کشور در این استان تولید می شود و همچنین شالیکاران گیلانی برنج موردنیاز 20 میلیون ایرانی را تامین می کنند. وی خواستار حمایت از جامعه کشاورزی استان و کاهش بهره تسهیلات بانکی این بخش گردید ضمن آنکه پرسنل سخت کوش جهاد کشاورزی را نیز مستحق توجه بیشتر دانست. مهندس شعبان نژاد کشت تلفیقی، مبارزه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی، بهره گیری از ارقام اصلاح شده با تناژ بالا، مدیریت منابع و ... را از اهم برنامه های جهاد کشاورزی گیلان خواند.

حجت الاسلام وحیدی نژاد نماینده محترم ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان گیلان نیز در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از آیت ا... فلاحتی بابت فرصت بوجود آمده برای دیدار معظم له گزارشی از فعالیت های حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان را ارائه نمودند. ایشان اشاره به حضور 35 روحانی در خانواده بزرگ جهاد کشاورزی نمود که با بهره گیری از توان این افراد در راستای توسعه فرهنگ جهادی گام های موثری برداشته می شود. ایشان در سخنان خود به کمیته های مهم موجود اعم از نماز و زکات، عفاف و حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، کمیته روستایی عشایری و ... اشاره نمودند.

آیت الله فلاحتی سرآغاز سخنانشان خاطراتی از حضور خود در دوران دفاع مقدس و مجاهدت های برادران جهادی را برای حضار بیان نمودند و اظهار داشتند جهاد نام خوشش هنوز در دلهای مردم است. وی بیان داشت تلاش های بی منت و گسترده جهادگران در اقصی نقاط کشور مایه زنده نگهداشته شدن نامشان در میان مردم گردیده است. نماینده محترم ولی فقیه در استان گیلان اظهار نمود پزشکان حافظان مرزهای سلامتی،نظامیان حافظان مرزهای فیزیکی و روحانیون حافظان مرزهای عقیدتی اند اما جهاد بر همه بخش ها نفوذ دارد و بدین جهت جهاد کشاورزی از رکن های رکین جامعه محسوب می گردد. ایشان با اشاره به حدیثی از نبی مکرم اسلام که هرکس آب و خاک داشته باشد و کار نکند خدا او را از رحمت خود دور می سازد مدیریت منابع را امری لازم دانستند. آیت الله فلاحتی با اشاره به وجود سه عرصه مهم در استان گیلان یعنی دریا، دشت و جنگل فعالیت های مراکز تحقیقاتی استان را حساس و مهم برشمرد و اعلام داشت این مراکز محل تجمع اندیشه پردازان برای تولید نوآوری می باشند. وی ادامه داد همانگونه که در پشت جبهه امید مردم به جهاد سازندگی بود اینک نیز مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی امید ما هستند تا مردم بتوانند از دستاوردهایشان در راستای رونق تولید بهره ببرند. آیت الله فلاحتی با ابراز تاسف از وضعیت نیشکر در خوزستان، برنج در گیلان و مازندران، نوغانداری در گیلان خواستار توجه جدی دست اندرکاران برای احیای فعالیت های مهم و دیرینه بخش کشاور ی استان گردید. نماینده ولی فقیه در استان آشنایی کشاورزان با شیوه های مدرن تولید و استفاده بهینه آنان از آب را لازم دانست و خواستار انتقال مباحث نوین و هشدارها در خصوص مدیریت منابع از طریق رسانه ها، جراید، ائمه جمعه و ... گردید. مدیریت بازاریابی محصولات تولیدی کشاورزان و دامداران نیز از دیگر دغدغه های مطروحه از سوی ایشان بود. آیت الله فلاحتی به برقراری ارتباط مراکز تحقیقاتی استان با مراکز تحقیقاتی دنیا بویژه کشورهای حاشیه دریای خزر جهت دستیابی به نوآوری ها تاکید جدی نمودند. و داشتن هرگونه رابطه علمی را فارغ از مسائل سیاسی موجود لازم دانستند. نماینده ولی فقیه در استان گیلان اعلام داشتند رصد وضعیت آب، دریا، تالاب ها، رصد جنگل های استان، رصد خاک، رصد وضعیت کشاورزان در طول فرآیند تولید از کاشت تا برداشت و پس از آن باید از دغدغه های اصلی مدیران دستگاه های اجرایی و تحقیقاتی خانواده بزرگ جهاد کشاورزی استان گیلان باشد.