• امروز: 1400/02/24
  • آخرین بروزرسانی: 1400/02/22
تجهیز و نوسازی 14 هزار هکتار از اراضی شالیزاری صومعه سرا

تجهیز و نوسازی 14 هزار هکتار از اراضی شالیزاری صومعه سرا

مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا از اجرای طرح تجهیز و نوسازی در ۱۴ هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ مهندس احمد پادیاب با اشاره به اینکه شهرستان صومعه سرا یکی از قطب‌های کشاورزی استان گیلان است، گفت: این شهرستان با داشتن ۲۸ هزار هکتار شالیکاری دومین شهر تولید کننده برنج با ۱۳۵ هزار تن شلتوک درسال است.
وی با بیان اینکه صومعه سرا مقام نخست پرورش مرغ صنعتی در استان را دارد، افزود: صومعه سرا ۲۰۲ واحد مرغداری دارد که در هر دوره چهار میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه مرغ تولید و در اشتغال شهرستان نقش بسیار مهمی دارد.
مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا همچنین به ظرفیت‌های این شهرستان در زمینه زراعت چوب به ویژه صنوبرکاری، تصریح کرد: صومعه سرا با داشتن ۱۲ هزار هکتار صنوبرکاری مقام نخست کشور را دارد.
وی با بیان اینکه در راستای توسعه شهرستان در ارتباط با بخش کشاورزی در سطح روستاها استعداد و توانمندی‌ها شناسایی شده است، ادامه داد: از ۲۸ هزار هکتار شالیکاری ۲۰ هزار هکتار استعداد طرح تجهیز و نوسازی را داشته که تاکنون ۱۴ هزار هکتار اجرایی شده و امسال هم در سه روستای دهنده، میانده و گوراب زرمیخ این طرح به مساحت ۲۰۰ هکتار اجرایی می‌شود.
مهندس پادیاب گفت: از محل اعتبارات ملی حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه‌ها تخصیص داده شده است.
وی با بیان اینکه پروژه طرح تجهیز یک پروژه زیر ساخت و سبب حضور ماشین آلات کشاورزی در داخل مزرعه است، اذعان داشت: با اجرایی شدن طرح تجهیز و نوسازی اراضی مراحل کاشت داشت برداشت مکانیزه کشاورزان تسهیل و نقش مؤثری در کاهش هزینه‌های تولید و افزایش تولید در واحد سطح است.
مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا اظهار داشت: با اجرایی شدن این طرح، بستر سنتی شالیکاری کم رنگ و شرایط برای کشت مکانیزه فراهم می‌شود که با احداث جاده بین مزارع، زهکش، و نهر آبرسان سبب می‌شود کشاورزان مدیریت مزرعه را بخوبی انجام دهند.
وی توسعه مکانیزاسیون کشاورزی را یکی از اهداف سازمان دانست و افزود: در یکسال گذشته ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید انواع ماشین آلات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است که در استان گیلان رتبه اول را دارا می باشیم.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان