• امروز: 1401/11/16
  • آخرین بروزرسانی: 1401/11/16
انجام نخستین نشاء برنج در آستارا

انجام نخستین نشاء برنج در آستارا

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا گفت: نوید چالاک، شالیکار اهل روستای خشکه دهنه، شالیکار آستارایی  است که با کشت برنج هاشمی، برنجکاری را در سال ۹۹ آغاز کرده است.

مهندس شیار کار افزود: این کشاورز آستارایی که در ۹ فروردین اقدام به خزانه‌گیری کرده بود امروز در بیست و هفتمین روز از فصل بهار به صورت دستی کاشت برنج را در سطح ۲ هکتار از شالیزارهای خود آغاز کرد.

وی افزود: نشاء برنج در شالیزارهای گیلان به طور معمول از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود که امسال در شهرستان آستارا به‌دلیل شرایط مساعد آب و هوایی، عمل کشت برنج زودتر از موعد مقرر انجام گرفت.

مهندس شیار کار خاطر نشان کرد: شهرستان مرزی بندر آستارا، ۷ هزار و ۷۱۲ هکتار شالیزار دارد که سه هزار و ۲۰۰ هکتار آن به کاشت انواع برنج محلی و پر محصول اختصاص می‌یابد و از این اراضی سالانه بیش از ۱۵ هزار تن شلتوک و ۱۰ هزار تن برنج خالص به دست می‌آید.

 بیشترین برنج از نوع هاشمی در شالیزارهای این شهرستان کشت می‌شود و متوسط عملکرد این گونه برنج، چهار و نیم تن شلتوک در هر هکتار است.

 بندر مرزی آستارا ۶ هزار بهره بردار کشاورزی دارد و بیشتر آنها شالیکار هستند و سال گذشته از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزارهای این شهرستان ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج سفید تولید شده بود.

گفتنی است است، دیلمان، طارم، حسن سرایی، هاشمی و ارقام پر محصول خزر و سپیدرود، بیشترین بذرهای استفاده شده توسط شالیکاران آستارایی جهت خزانه گیری و کاشت برنج را تشکیل می‌دهند.

استان گیلان دومین تولید کننده برنج در ایران است.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان