• امروز: 1400/05/02
  • آخرین بروزرسانی: 1400/04/31
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان

آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان

الماسی با اعلام خبر آغاز برداشت مکانیزه برنج در گیلان گفت:از 238هزار هکتار زمین شالیزاری استان در سال جاری حدود 170هزار هکتار به صورت مکانیزه کشت شد و انتظار داریم 180هزار هکتار از اراضی شالیزاری به صورت مکانیزه برداشت شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان، «مسعود الماسی» امروز (یکشنبه، ۲۷ تیر) در حاشیه عملیات آغاز برداشت مکانیزه برنج در استان گیلان که با حضور استاندار و جمع همراه در صومعه سرا آغاز شد گفت: از 238هزار هکتار زمین شالیزاری استان در سال جاری حدود 170هزار هکتار به صورت مکانیزه کشت شده است و انتظار داریم 180هزار هکتار از اراضی شالیزاری به صورت مکانیزه برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان به روند توسعه مکانیزاسیون در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: این روند، روند مطلوبی بوده و ما به نقاط بسیار خوبی از این فعالیت رسیده ایم و همواره در طول سال های گذشته با اختصاص خط ویژه اعتباری برای مکانیزاسیون روند افزایشی در درجه مکانیزاسیون داشتیم.

وی تصریح کرد: امروز شاهد این هستیم که بیش از 8هزار دستگاه از انواع ماشین های کشاورزی در حوزه شالیزاری به خدمت گرفته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

الماسی اذعان کرد: ما در حوزه «داشت برنج» دچار ضعف بودیم و خبر خوش اینکه امسال در این حوزه 2 اتفاق مهم افتاد که اولی استفاده از پهبادها برای سم پاشی است که بخوبی در بین کشاورزان عزیز جا می افتد و امیدواریم سال به سال توسعه پیدا کند.

وی نکته دوم در مرحله داشت و استفاده از ماشین آلات مکانیزاسیون را استفاده از وجین کارهای موتوری عنوان کرد و افزود: این دستگاه در مرحله داشت خیلی مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است و امسال حدود 200دستگاه از این ماشین آلات در بین کشاورزان توزیع شده و این روند می تواند افزایشی باشد.

الماسی اظهار کرد: خوشبختانه در سال جاری علیرغم محدودیت ها در منابع آب سال خوبی را به امید خدا به پایان می رسانیم.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرستان صومعه سرا از شهرستان های پر خطر در زمینه شالیکاری بوده است گفت: ما در استان بیش از ۳۲۹ نقطه بحرانی را شناسایی کردیم و با مساعدت ها و مجموعه پروژه هایی که با سازمان آب داشتیم توانستیم بسیاری از نقاط بحرانی را از خطر نجات داده و زمینه برای آبیاری و رساندن آب به این مناطق را با پروژه های مختلف به مرحله اجرا در آوردیم.

الماسی همچنین از تلاش های استاندار گیلان بخاطر تامین اعتبارات مربوط به بحران قدردانی کرد و افزود: استاندار این امیدواری را برای ما به وجود آورد که با اجرای این پروژه ها بتوانیم زمینه مناسب در تامین آب شالیزارهای استان داشته باشیم.

وی اظهار کرد: ما پیش بینی می کنیم امسال بیش از یک میلیون و 150هزار تن شلتوک حاصل شود که از این مقدار بیش از 750 هزار تن برنج سفید ارزانی ملت ایران خواهد شد و کشاورزان عزیز از این منظر بیش از 15هزار میلیارد تومان برآورد اقتصادی خواهند داشت.

الماسی با بیان اینکه هزار و 429 کارخانه فعال در حوزه شالیکاری نیز تبدیل این محصول ارزشمند را بر عهده خواهند داشت خاطر نشان کرد: ظرفیت کارخانجات ما بیش از تولید استان است و طبیعتا در صنایع تبدیلی برنج، ظرفیت تبدیل برنج استان های دیگر را همچنان بر عهده داریم.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان

آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان
آغاز عملیات برداشت مکانیزه برنج در گیلان