• امروز: 1400/03/26
  • آخرین بروزرسانی: 1400/03/26
وجین۵۰ درصد شالیزار‌های گیلان/۹۸ درصد شالیزارهای استان نشا شده است

وجین۵۰ درصد شالیزار‌های گیلان/۹۸ درصد شالیزارهای استان نشا شده است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از وجین ۱۱۹ هزار هکتار از شالیزار‌های استان خبر داد و گفت: همچنین تاکنون ۹۸ درصد شالیزار‌های استان نشاء شده است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به استفاده بهینه کشاورزان از شرایط مطلوب آب و هوایی در گیلان گفت : تاکنون ۱۱۹ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان معادل ۵۰ درصد آن وجین شده است.

موسوی با اشاره به کمبود منابع آبی در سال جاری افزود: شالیکاران گیلانی امسال با همتی مضاعف و با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی در هنگام خزانه گیری و مدیریت آب، نشاء شالیزارهایشان را با سرعت بیشتری انجام داده اند و تاکنون ۹۸ درصد شالیزار‌های استان نشاء شده است.

وی با اشاره به اینکه شالیکاران رودباری هنوز نشاء شالیزارهایشان به اتمام نرسیده از کشاورزان خواست همت مضاعف داشته باشند و همزمان با سال زراعی پیش روند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه بخشی از نشاکاری شالیزار‌های گیلان به روش ماشینی و بخشی هم به روش سنتی انجام می‌شود، اضافه کرد: ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های استان به روش ماشینی کشت می‌شود.

موسوی گفت : ۱۷۱ هزار هکتار از شالیزار‌های استان گیلان در داخل شبکه از آب سدسفید رود و بقیه خارج از شبکه از آب رودخانه ها، آب بندان‌ها و چاه‌ها بهره‌مند هستند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار، رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

 

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان