• امروز: 1401/04/09
  • آخرین بروزرسانی: 1401/05/29
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان پیامی به مناسبت روز جهانی خاک صادر کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان پیامی به مناسبت روز جهانی خاک صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ، مهندس الماسی در پیامی روز جهانی خاک را که امسال از طرف فائو با شعار جلوگیری از شوری خاک و افزایش بهره وری خاک نام گذاری شده است را گرامی داشت.

متن پیام به این شرح است :

                    به نام خدا

خاک بخش زنده اي از کره زمين است که زندگي همه ي موجودات زنده به آن وابسته است. قرآن کريم، توجه و عنايت ويژه اي به طبيعت و عناصر موجود در آن دارد، که در اين ميان خاک از مهمترين عناصر طبيعت به شمار مي رود، که در کنار آن زمين نيز از اهميت بالايي برخوردار است در آیه ۶۱ سوره بقره به صراحت می گوید که این زمین است که به ما غذا می دهد.

امنیت غذایی، یکی از اجزای اصلی امنیت ملی هر کشور است. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (۱۹۹۶)، امنیت غذایی را به‌شرح زیر تعریف می‌کند: دسترسی فیزیکی و اقتصادی تمام مردم در همه اوقات به غذای کافی، سالم و مغذی برای داشتن یک زندگی سالم و فعال. با توجه به ترجیحات غذایی، در حال حاضر بیش از ۹۹ درصد غذای مورد نیاز بشر از خاک تولید می‌شود و این موضوع، امنیت غذایی جوامع مختلف را به سرنوشت خاک‌ها پیوند داده است. خدشه‌دارشدن این امنیت می‌تواند مشکلات فراوان اجتماعی و چالش‌های امنیت ملی را به‌دنبال داشته باشد.

آئین بزرگداشت روز جهانی خاک به منظور ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از نابودی آن همه ساله در جهان برگزار می شود. امسال نیز این آئین با شعار جلوگیری از شور شدن و افزایش بهره‌وری خاک کار خود را آغاز کرده است.

به همین منظور اینجانب و همکارانم در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان همگام با سراسر دنیا ضمن ارج نهادن و شکرگزاری به این نعمت الهی این روز را گرامی و در تدارک برنامه ای تخصصی و کاربردی در این راستا هستیم و امیدواریم تا بندگان شکر گزار و  امانت داران خوب این خلقت الهی باشیم.

 

                   مسعود الماسی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان‌