• امروز: 1400/07/03
  • آخرین بروزرسانی: 1400/06/31
شناسایی ۱۸۷۷ مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان

شناسایی ۱۸۷۷ مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان  گیلان با اشاره به شناسایی هزار و ۸۷۷ مورد تغییر کاربری اراضی  گفت:طی سال گذشته در این استان، ۱۲۰ مورد قلع و قمع صورت گرفته است .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، حسن گیلانپور  با اشاره به طرح صیانت از اراضی کشاورزی، اظهار داشت : برای اجرای این طرح در سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی گیلان با استفاده از نیروهای گشت و یگان حفاظت سطحی معادل ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی که در اختیار مردم استان بوده پایش کند.

وی با بیان اینکه با توجه به ارزان بودن زمین‌های کشاورزی شرایط بد آب و هوایی ، افزایش ارزش ناگهانی زمین در برخی استان‌ها سبب شد که بسیاری از هموطنان تمایل داشته باشند که در استان گیلان فعالیت‌های اقتصادی کنند که در همین راستا شاهد افزایش خرید و فروش زمین بودیم.

گیلانپور در ادامه با اشاره به اینکه برای هیچ فرد غیر بومی در استان گیلان پروانه ساخت صادر نمی‌شود و این افراد با کمک افراد بومی اقدام برای دریافت پروانه می‌کنند، اضافه کرد: در سال گذشته هزار و ۸۷۷ مورد تغییر کاربری شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه بعد از بررسی، پایش و صدور اخطاریه ادامه ساخت و سازها جلوگیری به عمل آمد، ادامه داد: ۱۲۰ مورد در قالب پیشگیری از قانون تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اقدام و قلع و قمع شدند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان به اجرای ۸۵ حکم قضائی در زمینه قلع و قمع تغییر کاربری‌ها اراضی باغی و زراعی در سطح استان گیلان اشاره و تصریح کرد: در نیمه نخست امسال نیز بیش از ۷۵ حکم قضائی صادر شده که از این تعداد ۳۰ مورد اجرایی شده است.

گیلانپور همچنین اضافه کرد: طی چند ماهه اخیر ۶۶ مورد در قالب تبصره ۲ ماده ۱۰ در سطح استان اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه متقاضیان طرح‌های کشاورزی با توجه به اینکه تبصره ۴ ماده یک قانون توسط دیوان عدالت اداری از ۱۵ تیرماه سال گذشته ابطال شده است تمام مجوزها در بحث خارج از طرح هادی فقط در راستای تولیدات کشاورزی و صنایع وابسته به آن با داشتن سند مالکیت از طریق بخشداری به جهاد کشاورزی شهرستان‌ها مراجعه کرده و توسط کمیسیون تبصره یک ماده یک مورد بررسی قرار گرفته و در صورت موافقت این کمیسیون به کمیته فنی زیربنایی استان ارجاع و صدور مجوز بررسی شود.

گیلانپور با تأکید بر مشارکت همه برای صیانت از اراضی کشاورزی گیلان از شهروندان خواست در صورت مشاهده تغییر کاربری اراضی با سامانه ۱۳۱ تماس گرفته گزارش را اعلام کنند، گفت: در سال گذشته بیش از هزار و ۲۰۰ مورد تغییر کاربری از سوی شهروندان به این سامانه اطلاع رسانی شده است.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان