• امروز: 1401/04/13
  • آخرین بروزرسانی: 1401/05/29
حضور حجت الاسلام والمسلمین جهانی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه استان گیلان در همایش تجلیل از  نمونه‏ های برتر بخش‏های مختلف کشاورزی

حضور حجت الاسلام والمسلمین جهانی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه استان گیلان در همایش تجلیل از نمونه‏ های برتر بخش‏های مختلف کشاورزی

همایش تجلیل از از تلاش ها و زحمات نمونه‏ های برتر بخش‏های مختلف کشاورزی، صنایع غذایی و تبدیلی کشاورزی و تشکل‏های مرتبط، بعد از ظهر روز 4شنبه مورخه 29/9/96 در سالن الغدیر استانداری گیلان، با حضور استاندار محترم جناب آقای دکتر سالاری، ریاست محترم سازمان ، جمعی از مدیران کل و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها، برگزار گردید.

در این مراسم نمونه‏های برتر سال‏های 94 و 95 کشاورزی در زمینه‏های زراعی، باغی، دام و طیور، شیلات، ترویج و توسعه تشکل‏ها، صنایع تبدیلی و غذایی به تعداد 122 نفر حضور داشتند.

شایان ذکر است استان گیلان بدلیل داشتن بیش از 317 هزار بهره‏بردار بخش کشاورزی در بسیاری از زمینه‏های تولیدی در سطح کشور شاخص بوده و همواره از نمونه‏های کشوری نیز برخوردار می‏باشد.

در این مراسم، افراد در 7 بخش و 65 رشته تخصصی مشروحه ذیل حضور داشتند:

  • تولیدات زراعی و باغی: 17 رشته
  • تولیدات دام، طیور، آبزیان و نوغانداری: 17 رشته
  • ترویج و تشکل­های کشاورزی: 16 رشته
  • آب و خاک ، صنایع و مکانیزاسیون کشاورزی: 10 رشته
  • منابع طبیعی و آبخیزداری: 5رشته

شایان ذکر است برنامه انتخاب نمونه‏های بخش کشاورزی هر سال برای سال قبل که عملیات زراعی آن پایان یافته به انجام می‏رسد و شرایط انتخاب در ابتدا از بین داوطلبان هر رشته و پس از انجام عملیات کیل‏گیری در بعضی از رشته‏ها می‏باشد.

فرآیند شناسایی، انتخاب و معرفی نمونه‏های بخش کشاورزی طی سال‏های 94 و 95 از خلاقیت‏های ویژه‏ای نسبت به سال‏های قبل برخوردار بوده به نحوی که قبل از شروع فرایند انتخاب کلیه پرسشنامه‏ها و شاخص‏های انتخاب نمونه‏ها با نظرخواهی از بخش‏های اجرایی و تحقیقاتی ذیربط در سطح ملی و استان اصلاح گردید.

این فرایند از ابتدای سال زراعی، فعالیت‏های تولیدکننده را رصد و پایش نموده و اطلاعات مربوطه در قالب فرم‏های ارزیابی ثبت و مستند می گردد.

تولیدکنندگان پس از معرفی خود و ثبت نام در دفاتر جهاد کشاورزی شهرستان و بخش ها، فرمهای مربوطه را تکمیل می نمایند. نمونه‏های منتخب شهرستان‏ها پس از بررسی در کمیته‏های تخصصی در ستاد سازمان متشکل از بخش‏های دولتی و غیردولتی، انتخاب و پس از نهایی شدن به سطح ملی معرفی شده و سالانه نیز توسط مقامات کشوری، تجلیل می‏شوند.

استان گیلان نیز سالانه چندین نفر برگزیده کشوری داشته که در سال 95 ، تعداد 8 نفر از نمونه ها، کاندیدای انتخاب سطح کشوری بوده که شامل رشته های پرورش دهنده ماهیان خاویاری، واحد جوجه کشی، پرورش دهنده کرم ابریشم، کارآفرین زن روستایی، کانون یادگیری، زنجیره یکپارچه تولید مرغ، تواید برنج ارگانیک و تولید برنج بومی می باشد.