• امروز: 1397/12/28
  • آخرین بروزرسانی: 1397/12/28
شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

شخم زمستانه 92 هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: شالیکاران 92 هزار هکتار از شالیزار‌های خود را با استفاده از آب بارندگی‌ها شخم زده اند.

مهندس درجانی با اعلام این خبر انجام این میزان شخم زمستان را معادل 40 درصد از شالیزارها عنوان و با اشاره به افزایش شخم زمستانه شالیزارها‌ در استان خاطرنشان کرد: با همت شالیکاران شخم زمستانه شالیزار‌ها در مقایسه با مدت مشابه پارسال 10 درصد بیشتر شده است.
وی از شالیکاران خواست با توجه به بارش‌های اخیر و مناسب بودن شرایط جوی هرچه سریعتر شالیزارهایشان را شخم بزنند.
مهندس درجانی افزود: از بین رفتن مکان‌های زادآوری آفت کرم ساقه خوار برنج، استفاده بهینه از آب بارندگی‌ها و استفاده بهینه از وقت از مزایای شخم اول زودهنگام و زمستانه شالیزار‌هاست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین از توزیع بیش از 35 هزار تن کود شیمیایی مورد نیاز شالیکاران در کارگزاری‌های رسمی این شرکت، تعاونی‌های روستایی و بخش خصوصی خبر داد.
مهندس درجانی از کشاورزان خواست برای جلوگیری از ایجاد بازار دلالان و افزایش قیمت کود شیمیایی، این نهاده را هرچه زودتر بگیرند و به روز‌های پایانی موکول نکنند.
وی همچنین از ذخیره بیش از 700 میلیون متر مکعب آب در سد سفید رود خبر داد و افزود: ذخیره آب سد سفیدرود در مقایسه با مدت مشابه پارسال 42 درصد افزایش یافته است.
وی گفت: سد سفیدرود آب مورد نیاز 180 هزار هکتار از 238 هزارهکتار شالیزار‌های گیلان را تامین می‌کند و آب بقیه شالیزار‌ها از رودخانه‌ها، آب بندان‌ها و چاه‌ها تامین می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان افزود: گنجایش سد سفیدرود که بزرگ‌ترین سد مخزنی استان است، در زمان کنونی یک میلیارد و 50 میلیون متر مکعب است.
استان گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که هر ساله از کشت آنها حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.
دو مرحله شخم زمستانه اولین گام در کشت علمی برنج و دارای مزایای بیشماری است و برنجکاران گیلانی باید به این گام اول توجه کنند چراکه افزایش حاصلخیزی خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و کاهش جمعیت برخی آفت‌های برنج و غنی‌سازی خاک از جمله مزایای شخم زمستانه مزارع برنج است.
شخم زمستانه موجب از بین رفتن پناهگاه زمستانی آفت‌ها به‌خصوص کرم ساقه خوار برنج می‌شود و علاوه بر این سبب ذخیره رطوبت، افزایش محصول، استفاده بهینه از نزولات جوی و سلامت محصول خواهد شد. 97/12/20
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان