• امروز: 1397/12/01
  • آخرین بروزرسانی: 1397/12/01
همایش روز جهانی خاک (14 آذر ماه مصادف با پنجم دسامبر)در سالن همایش پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری گیلان

همایش روز جهانی خاک (14 آذر ماه مصادف با پنجم دسامبر)در سالن همایش پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری گیلان

به گزارش مدیریت آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان روز سه شنبه  مورخ 97/9/13 همایش روز جهانی خاک در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری گیلان برگزار گردید.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در همایش روز جهانی خاک با بیان اینکه اجرای طرح تجهیز و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی برای حفظ و حاصلخیزی شالیزارها اجرا می شود گفت : 160 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان مستعد اجرای این طرح است.
مهندس علیزاده افزود : تاکنون  85 هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیر و یکپارچه سازی شده و بقیه نیز در دستور کار قرار دارد.
مهندس آقابیگی ؛معاون آب و خاک و فنی مهندسی سازمان نیز تاکید کرد: یکی از پروژه‌های مهم و بارز که با محوریت مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گیلان در حال اجرا بوده و مرتبط با مسائل خاک می‌باشد تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری میباشد که تاکنون بیش از 84 هزار هکتار از آن به مرحله اجرا در آمده است اجرای این پروژه دارای مزایای زیادی برای بهره برداران بخش کشاورزی به همراه داشته و همواره مورد استقبال آنان واقع شده است.

وی افزود:یکی دیگر از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی ترویج و اطلاع رسانی انجام آزمون خاک توسط کارشناسان است که البته این مهم در قبل و بعد از اجرای تجهیز و نوسازی توسط آزمایشگاهای خاک شناسی معتبر استان انجام می‌شود و پس از تفسیر نتایج به همراه توصیه کودی در اختیار کشاورزان عزیز قرار میگیرد.
معاون آب و خاک و فنی مهندسی سازمان موارد ذیل را از محورهای همایش برشمرد:

1_آبخیزداری و نقش آن در حفاظت خاک
2_ مروری بر یافته های پژوهشی در مسائل مرتبط با روابط آب خاک و گیاه
3_منابع آلاینده خاک در استان گیلان
4_نقش کارآفرینان بخش خاک در جذب متخصصین علوم و مهندسی خاک
از اهداف برگزاری همایش روز جهانی خاک می توان به توجه بیشتر به مقوله خاک و اهمیت دادن به مدیریت بهینه و پایدار خاک اشره نمود.
در این همایش دلایل فرسایش خاک ، اهمیت آبخیزداری در حفظ خاک ، جلوگیری از رانش زمین و راهکارهای افزایش حاصلخیزی خاک بررسی شد.
همایش روز جهانی خاک با شعار- برای آلودگی خاک راه حل باشیم با حضور حدود 200 دانشجو وکارشناس امور خاک ، اساتید دانشگاه و پژوهشگران در پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شمال کشور برگزار شد . 97/9/14

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان