• امروز: 1397/12/01
  • آخرین بروزرسانی: 1397/12/01
افزایش 17درصدی تولید نهال توت در گیلان

افزایش 17درصدی تولید نهال توت در گیلان

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان امروز گفت : امسال برای احیا و بازسازی توتستان های کشور 400 هزار اصله نهال توت در گیلان در حال تولید است که 17 درصد بيشتر از پارسال خواهد بود .
خانم بذرکار علت افزایش تولید نهال توت در گیلان را برنامه افزایش سطح زیرکشت توتستان ها بر اساس برنامه ششم توسعه و ترغیب نوغانداران به پرورش کرم ابریشم اعلام کرد.
وی با بیان اینکه شرکت کرم ابریشم استان نهال های توت را در نهالستان فومن تولید می کند افزود: برای تولید این نهال ها ، چهار میلیارد ریال هزینه می شود.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: این نهال ها علاوه بر گیلان در 19 استان دیگر کشور که در زمینه تولید پیله ابریشم فعالیت دارد توزیع می شود.
خانم بذرکار با اشاره به اینکه پارسال 330 هزار اصله نهال توت تولید شد افزود :  120 هزار اصله از این نهال ها برای توزیع در گیلان به مرکز توسعه نوغانداری تحویل داده شد.
به گفته معاون مرکز توسعه نوغانداری کشور ، با توجه به نیازسنجی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گيلان ، اردیبهشت سال آینده حدود 15 هزار جعبه تخم نوغان برای پرورش کرم ابریشم بین نوغانداران گیلانی توزیع می شود.
مهندس فرزانه افزود : امسال بیش از 11هزار جعبه تخم نوغان بین نوغانداران توزیع و 405 تن پیله تر ابریشم تولید شد.
پرورش کرم ابریشم اردیبهشت هر سال در گیلان آغاز می شود.
گیلان 6هزار و 461هکتار توتستان و 8 هزار نوغاندار دارد
توزیع نهال های توت برای احیای توتستان ها از اسفند امسال آغاز می شود.97/9/12

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان