• امروز: 1397/12/01
  • آخرین بروزرسانی: 1397/12/01
70 درصد آب‌بندان های گیلان نیازمند بهسازی و لایروبی است

70 درصد آب‌بندان های گیلان نیازمند بهسازی و لایروبی است

مسئولان آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به وجود 9 هزار هکتار آب‌بندان در این استان از نیازمندی 70 درصد این آب‌بندان ها به لایروبی و بهسازی خبر دادند.
مرتضی میرزایی پیش ازظهر پنجشنبه در نشست شورای آب در رشت با اشاره به اینکه گیلان دارای 860 پهنه آب‌بندان است، اظهارکرد: وسعت این تعداد آب‌بندان حدود 9 هزار هکتار است.
میرزایی با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت آب‌بندان ‌ها در حوزه تأمین آب کشاورزی استفاده کنیم، افزود: لایروبی و بهسازی آب‌بندان ‌ها یکی از راه‌های بهره‌گیری مناسب از این ظرفیت‌ها است.
وی با اشاره به اینکه برای بهسازی و لایروبی حدود 700 هکتار از این آب بندان نیازمند تأمین اعتبار 300 میلیارد ریالی هستیم، گفت:70 درصد آب‌بندان های استان گیلان نیازمند لایروبی و بهسازی هستند.
مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری شبکه های آبیاری شرکت آب منطقه ای گیلان ادامه داد: هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی و لایروبی کل آب‌بندان های استان گیلان پیش بینی شده است.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان نیز در ادامه این نشست بابیان اینکه در حال حاضر 150 میلیون متر مکعب آب در آب‌بندان‌های این استان ذخیره شده است، اظهارکرد: با بهسازی و لایروبی آب‌بندان ها میزان ذخیره آب در آنها به 300 میلیون مترمکعب افزایش می یابد.
مجتبی شاه‌نظری با بیان اینکه آب‌بندان‌های یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های تأمین آب کشاورزی در استان گیلان هستند، افزود: این تعداد آب‌بندان درگیلان آب حدود 17 درصد معادل 40 هزار هکتار شالیزارهای گیلان را  تامین می کند.
وی همچنین به ظرفیت های گردشگری آب‌بندان‌های استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 10 هکتار از آب‌بندان‌های گیلان در شهرهای آستارا، رشت، رودبار، آستانه، سیاهکل علاوه بر تامین آب زراعی در حوزه گردشگری نیز مورد استفاه قرار می گیرند.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گیلان در ادامه تأکید کرد: سالانه برای کشت برنج در استان گیلان 2 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب مصرف می شود که 150 میلیون متر مکعب ان از طریق آب‌بندان‌ها تامین می شود.97/9/10

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان