• امروز: 1397/08/26
 • آخرین بروزرسانی: 1397/08/26
تیتر اخبار
 1. بازدید مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون کشور از مجتمع کشت و صنعت زیتون منجیل رودبار
 2. آغاز شخم اول شالیزارها
 3. دیدار رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان
 4. پدافند غیر عامل پشتوانه اقتدار ملی یکی از مهترین ابزارهای بازدارنده محسوب می شود
 5. حضور پژوهشگر دانشگاه جهت تدریس دوره مهارتی ویژه گیاهان دارویی
 6. پایان برداشت راتون در گیلان
 7. دیدار رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی کشور با ریاست سازمان جهاد کشاورزی گیلان
 8. افزایش سهم گیلان در خوداتکایی روغن خوراکی ایران
 9. تنها یازده روز برای کشت دانه روغنی کلزا زمان باقی است
 10. دیدار ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با آیت الله فلاحتی امام جمعه رشت
 11. دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
 12. دیدار همکاران سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
 13. دیدار مدیر تعاون روستایی استان به همراه اتحادیه ها و تشکلهای بخش کشاورزی با ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
 14. پرداخت بخشی دیگر از مطالبات چایکاران شمالی
 15. • انتصاب مدیر جدید امور اراضی در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
 16. اولین جلسه شورای مدیران با حضور مهندس درجانی ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
 17. انتصاب ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان
برداشت مکانیزه بادام زمینی در گیلان اجرایی شد

برداشت مکانیزه بادام زمینی در گیلان اجرایی شد

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان‌ گفت:‌ امسال برای نخستین بار مراحل کاشت و برداشت بادام زمینی در استان گیلان به صورت مکانیزه انجام شد.
لیلا بذرکار اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی گیلان به‌منظور ترویج روش‌های نوین در حوزه کشاورزی امسال برای نخستین بار و به صورت پایلوت طرح کاشت و برداشت مکانیزه محصول بادام زمینی را در سطح وسیعی از اراضی استان به مرحله اجرا در آورد.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان عنوان کرد:‌ بیش از 2 هزار و 900 هکتار از اراضی واقع در استان گیلان به کشت بادام زمینی اختصاص دارد که بیشتر این محصول نیز در شهرستان آستانه‌اشرفیه توسط کشاورزان این خطه تولید و به بازار عرضه می‌شود.
بذرکار در تشریح سطح زیرکشت بادام زمینی در شهرستان‌های استان گیلان تصریح کرد: حدود 2 هزار و 507 هکتار از اراضی بادام‌کاری در آستانه‌اشرفیه قرار دارد و مابقی آن به ترتیب 220 هکتار در شهرستان رشت،‌ 80 هکتار در تالش و کمی هم در رودبار و بندرانزلی واقع شده است.
وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد بادام زمینی کشور در شهرستان آستانه ‌اشرفیه تولید و روانه بازار می‌شود افزود: آستانه اشرفیه در 35 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است و از دیرباز به عنوان مرکز و قطب تولید بادام زمینی در سطح کشور محسوب می‌شود.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان به میزان برداشت بادام زمینی در این استان اشاره کرد و ابراز داشت:‌ به طور میانگین در هر هکتار از سطح زیر کشت محصول بادام زمینی در استان گیلان،‌ بیش از 5.5 تن پیله تر بادام زمینی برداشت و استحصال می‌شود.
بذرکار قیمت هر کیلو پیله تر بادام زمینی را برشمرد و خاطرنشان کرد: در ابتدای‌ امسال و در اوایل فصل برداشت محصول، قیمت هر کیلو پیله تر بادام زمینی حدود 4 هزار و 500 تومان بود اما در حال حاضر این نرخ به حدود هر کیلو 6 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه عملیات آماده کردن زمین برای کاشت بادام زمینی در گیلان از فروردین ماه آغاز می‌شود تصریح کرد:‌ کشاورزان اردیبهشت ماه نسبت به کاشت بادام زمینی اقدام کرده و سپس پس از یک دوره حدوداً 120 روزه از اواخر مرداد شروع به برداشت محصول می‌کنند.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ارتقاء و گسترش روش‌های مکانیزه کاشت‌ و برداشت بادام زمینی را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ امسال به همت جهاد کشاورزی گیلان و برای نخستین بار طرح کاشت و برداشت محصول بادام زمینی به صورت مکانیزه انجام شد.
بذرکار گسترش روش‌های‌ مکانیزه در فرآیند کاشت انواع محصولات کشاورزی را از اهداف سازمان جهاد کشاورزی گیلان خواند و بیان داشت:‌ استفاده از روش‌های مکانیزه علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید می‌تواند به افزایش میزان بهره‌وری محصولات کشاورزی نیز کمک کند.
97/6/18
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان